MENU

Akutalnie jesteś tutaj: Strona główna / Oferta / Ginekologia i położnictwo

Ginekologia i położnictwo


Ginekologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób układu płciowego kobiety we wszystkich okresach jej życia oraz niektórych stanach patologicznych związanych z rozrodem.

Położnictwo to dział medycyny zajmujący się fizjologią i patologią ciąży oraz porodu i połogu.

Diagnostyka i leczenie

Kiedy warto zasięgnąć rady ginekologa?

Na pierwszą wizytę do ginekologa należy się zgłosić już w okresie dojrzewania. Ginekolog pomoże młodym kobietom rozwiać wątpliwości i pomóc odpowiedzieć na szereg pytań związanych z pokwitaniem. Niezastąpioną pomocą specjalista będzie również służyć kobietom w wyborze odpowiedniej dla niej formy antykoncepcji, zaczynając od naturalnych metod planowania rodziny poprzez wkładki domaciczne czy pigułki antykoncepcyjne. Może również służyć pomocą w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz w przypadku problemów z zajściem w ciążę. Konieczne wizyty u ginekologa należy przeprowadzić w trakcie planowania rodziny i w ciąży. Lekarz powinien monitorować jej przebieg, przeprowadzać odpowiednie badania prenatalne takie jak: USG, a w niektórych przypadkach specjalistyczne testy z krwi matki czy amniopunkcja lub biopsja kosmówki.

Pomoc specjalisty jest konieczna w przypadku nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych w każdym wieku. Mogą one świadczyć o groźnych chorobach takich jak nowotwory macicy czy jajników, wymagających pilnej i szczegółowej diagnostyki. W momencie stwierdzenia przez nas obfitych lub zbyt skąpych miesiączek czy nieregularnego krwawienia miesięcznego, powinniśmy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty. Ginekolog zajmuje się również chorobami piersi. Rak piersi jest jednym z głównych zabójców wśród kobiet w Polsce. Dlatego też niezbędne jest regularne samobadanie kobiet w każdym wieku i systematyczne wizyty u ginekologa i monitorowanie stanu piersi.

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny. Systematyczne wizyty, okresowe badania laboratoryjne czy wykonanie rutynowego badania ginekologicznego może uchronić wiele pacjentek przed rozwojem groźnych chorób. Należy również pamiętać o wykonywaniu badań przesiewowych celem diagnostyki raka szyjki co 3 lata u kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi co roku u pacjentek między 50 a 69 rokiem życia. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zapobiegać chorobom nowotworowym i skutecznie leczyć pacjentki.

Pierwsza wizyta u ginekologa jak i każda kolejna często wiąże się ze strachem lub poczuciem wstydu. Warto jednak oswoić się z tą sytuacją ponieważ od tego jak często się badamy zależy nasze zdrowie

Cytologia płynna

Celem badania jest wykrycie wczesnych zmian w obrębie szyjki macicy które potencjalnie mogą prowadzić do raka szyjki macicy, a które wykryte odpowiednio wcześnie wykryte dają szansę na wdrożenie leczenia i pozostanie dłuższy w czas w zdrowiu.

Opis zabiegu

Badanie wykonuje się po założeniu wzierników i uwidocznieniu szyjki macicy. Pobierany jest za pomocą specjalnej szczoteczki wymaz z tarczy szyjki macicy i jej kanału zawierający komórki błony śluzowej który jest utrwalany na szkiełku podstawowym i przekazywany do badania.

Jak przygotować się do badania?

Przed wizytą w gabinecie należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych przez 24 do 48 godzin, nie używać środków dopochwowych (leczniczych, pianek nawilżających, irygacji).

Materiału nie pobiera się wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Optymalnym czasem pobrania wymazu jest 10-18 dzień cyklu.

USG piersi


USG piersi to badanie obrazowe biustu z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to podstawowe badanie obrazowe piersi, zalecane wszystkim kobietom również młodym, a szczególnie tym w podwyższonej grupie ryzyka, których mamy lub babcie chorowały na raka piersi.

Opis zabiegu

Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić budowę anatomiczną gruczołu piersiowego i wykryć większość zmian w obrębie piersi.

Kiedy robić USG piersi? Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego biustu jest:

ZALECENIA WIĘKSZOŚCI TOWARZYSTW RADIOLOGICZNYCH, GINEKOLOGICZNYCH ORAZ ONKOLOGICZNYCH ZGADZAJĄ SIĘ, IŻ każda kobieta po 35. r.ż. powinna wykonywać kontrolne USG piersi raz w roku.


Jak przygotować się do badania?

Na badanie najlepiej zgłosić się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, przed owulacją – najlepiej USG piersi wykonać do 10-12 dnia cyklu, licząc od pierwszego dnia krwawienia.

U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną badanie USG najlepiej wykonać w przerwie w przyjmowaniu środków. Jednak jeśli nie występuje problem z bólem i obrzękiem piersi związany z cyklem, badanie może być wykonane w dowolnym dniu.

Owszem gospodarka hormonalna ma wpływ na wygląd gruczołu sutkowego (każda kobieta może sama zauważyć, że piersi przed krwawieniem miesięcznym robią się pełniejsze, to nic innego jak zgromadzona woda) jednak nie ma to wpływu na możliwość wykrywania nieprawidłowych zmian w sutkach. W drugiej części cyklu piersi są zazwyczaj nabrzmiałe i bolesne, dlatego podczas badania może pojawić się dyskomfort i tylko z tego względu można wybrać inny dzień. Niemniej jednak w sytuacji wykrycia niepokojącego zgrubienia/ guzka lub innego objawu badanie należy wykonać jak najszybciej, niezależnie od dnia cyklu i ewentualnego dyskomfortu.

Rejestracja telefoniczna pacjentów

Umów się na wizytę!

Telefon

+48 606 906 403

/Pn-Pt: 08:00 - 19:00

Dane firmy

Skontaktuj się z nami!


Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej NOVUM
ul. Sienkiewicza 40, 33-300 Nowy Sącz

NIP: 7341864030 REGON: 492743955

Znany Lekarz

Ikona

+48 606 906 403

Ikona

Adres email:
novumginekologia@interia.pl

Ikona

Godziny otwarcia:
Pn-Pt: 08:00 - 19:00