HEMOROIDY. WARTO WIEDZIEĆ
Hemoroidy (guzki krwawnicze) to sploty naczyń tętniczo-żylnych, które w postaci trzech „poduszeczek" uszczelniają kanał odbytu i pomagają kontrolować wydalanie. Hemoroidy są narządem anatomicznym, który ma każdy człowiek od urodzenia.
Dopiero nieprawidłowo działające hemoroidy to problem, z którym należy udać się do lekarza. Wówczas mówimy o chorobie hemoroidalnej, która w zależności od objawów może mieć różne nasilenie.
OBJAWY CHOROBY HEMOROIDALNEJ
Wypadanie hemoroidów poza kanał odbytu - to najczęstszy objaw choroby, powodujący dyskomfort, czasem uczucie niepełnego wypróżnienia (przy wypróżnianiu lub parciu). Choroba ma różne stopnie:
- w I stopniu hemoroidy są powiększone, ale nie wypadają
- w II stopniu hemoroidy wypadają w czasie wypróżniania, ale cofają się samoistnie do odbytu
- w III stopniu hemoroidy wypadają i muszą być odprowadzane ręcznie do odbytu
- w IV stopniu hemoroidy pozostają na zewnątrz odbytu, nie da się ich odprowadzić ręcznie
- Krwawienia - niebolesne, świeżą krwią w trakcie oddawania i po oddaniu stolca.
- Pieczenie i swędzenie okolicy odbytu.
- Ból - pojawia się rzadko, nie jest objawem dominującym, występuje w zaawansowanej chorobie hemoroidalnej (dochodzi do zmian zakrzepowych w żyłach okołoodbytowych).
WAŻNE:
Różne choroby (w tym rak jelita grubego) mogą powodować krwawienie i inne objawy podobne do objawów choroby hemoroidalnej. Dlatego zawsze informuj lekarza o wystąpieniu tych objawów w celu wykluczenia innych chorób!
CO ROBIĆ, GDY ZAUWAŻYSZ OBJAWY CHOROBY HEMOROIDALNEJ?
Nie wstydzić się choroby i związanych z nią dolegliwości, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem (w pierwszej kolejności z lekarzem pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby odeśle Cię do specjalisty).
LECZENIE
Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, decyzji lekarza oraz tego, co akceptuje pacjent. U większości pacjentów terapia rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, które jako podstawowe lub uzupełniające stosuje się na każdym etapie choroby.
Leczenie zachowawcze
- Dieta (bogata w błonnik, warzywa, owoce, bez nadmiernej ilości soli, przypraw, alkoholu).
- Leki flebotropowe - leki poprawiające m.in. funkcjonowanie naczyń żylnych (np. zawierające połączenie ruszczyka kolczastego, hesperydyny i kwasu askorbowego) ułatwiają opróżnienie guzków krwawniczych z zalegającej krwi, działają przeciwzapalnie i ochronnie na naczynia, dzięki czemu zmniejszają objawy choroby.
Ważne, aby stosować leki, a nie suplementy diety. Leki bowiem mają ściśle określone wskazania i dawkowanie zalecone przez lekarza.
- Maści i czopki doodbytnicze o działaniu przeciwbólowym, ochronnym i przeciwzapalnym do stosowania łącznie z lekami flebotropowymi.
WSKAZÓWKA
NASIADÓWKI - domowy sposób na ulgę w hemoroidach
Ulgę mogą przynieść stosowane dodatkowo nasiadówki, czyli kąpiele w letniej wodzie z naparem z ziół. Aby zrobić nasiadówkę, można nalać do miski lub wanny wody z wywarem z rumianku bądź kory dębu. Temperatura wody nie może przekraczać 40°C - zbyt ciepła kąpiel dodatkowo podrażni odbyt. Należy usiąść w mieszance wodnej na kilkanaście minut, najlepiej powtarzać to kilka razy dziennie i po każdym wypróżnieniu.
Leczenie zabiegowe
Leczenie zabiegowe (tzw. metody alternatywne, np. zakładanie gumek, obliteracja) bądź operacyjne (laserowe lub klasyczne) stosuje się na zaawansowanych etapach choroby hemoroidalnej, po wyczerpaniu możliwości leczenia zachowawczego. Wybór metody zależy od preferencji lekarza oraz akceptacji zabiegu przez pacjenta.
JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBIE HEMOROIDALNEJ?
WYBIERAJ
- dietę bogatą w błonnik, warzywa, Owoce, produkty zbożowe i pełno- ziarniste poprawiające trawienie, wypijaj codziennie 1,5-2 l wody
- spacery i gimnastykę - to najlepsza forma ruchu, regularna aktywność fizyczna poprawia pracę jelit i zapobiega zaparciom
- chodzenie do toalety od razu, gdy czujesz potrzebę (wstrzymywanie wypróżnienia sprzyja zaparciom)
- delikatne mydło i miękki papier do higieny intymnej, żeby uniknąć podrażnień; noś też bawełnianą bieliznę.
UNIKAJ
- częstych zaparć, związanego z nimi wysiłku parcia i długiego przesiadywania w toalecie (czytanie książek, przeglądanie telefonu)
- ciągłego siedzenia (jeśli masz pracę siedzącą, zadbaj o trochę ruchu w czasie wolnym)
- sportów, które wiążą się z dźwiganiem i parciem oraz długotrwałym siedzeniem (podnoszenie ciężarów, jazda konna, kolarstwo)
- bardzo ostrych, słonych potraw, alkoholu, zbyt dużych ilości mocnej kawy i herbaty.
CHOROBA HEMOROIDALNA W CIĄŻY
W czasie ciąży występują bądź nasilają się dolegliwości hemoroidalne, dotyczy to zwłaszcza trzeciego trymestru, kiedy powiększona macica uciska miednicę i żyły w pobliżu odbytu i odbytnicy. Nasilenie choroby hemoroidalnej związane jest też z nasileniem zaparć u ciężarnych (mniej ruchu, przyjmowanie preparatów żelaza to czynniki nasilające zaparcia).
Leczenie zachowawcze i tylko pod kontrolą lekarza jest u ciężarnych leczeniem z wyboru.
Podstawowe zalecenia
• Dieta przeciwzaparciowa (bogata w błonnik, warzywa, owoce, produkty zbożowe i pełnoziarniste poprawiające trawienie, duża ilość wody - 1,5-21).
Przy znacznych dolegliwościach, po pierwszym trymestrze ciąży i po konsultacji z lekarzem możliwe jest stosowanie leków flebotropowych (np. połączenia ruszczyka kolczastego, hesperydyny i kwasu askorbowego).
WIEK
Częstość występowania choroby hemoroidalnej wzrasta z wiekiem, chociaż choroba w dużym odsetku dotyczy także osób młodych, w okresie największej aktywności zawodowej.