Jak przygotować się do badania?
USG piersi to badanie obrazowe biustu z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to podstawowe badanie obrazowe piersi, zalecane wszystkim kobietom również młodym, a szczególnie tym w podwyższonej grupie ryzyka, których mamy lub babcie chorowały na raka piersi.
Opis zabiegu
Jest to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić budowę anatomiczną gruczołu piersiowego i wykryć większość zmian w obrębie piersi.
Kiedy robić USG piersi? Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego biustu jest:
ZALECENIA WIĘKSZOŚCI TOWARZYSTW RADIOLOGICZNYCH, GINEKOLOGICZNYCH ORAZ ONKOLOGICZNYCH ZGADZAJĄ SIĘ, IŻ każda kobieta po 35. r.ż. powinna wykonywać kontrolne USG piersi raz w roku.
Jak przygotować się do badania?
Na badanie najlepiej zgłosić się w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, przed owulacją – najlepiej USG piersi wykonać do 10-12 dnia cyklu, licząc od pierwszego dnia krwawienia.
U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną badanie USG najlepiej wykonać w przerwie w przyjmowaniu środków. Jednak jeśli nie występuje problem z bólem i obrzękiem piersi związany z cyklem, badanie może być wykonane w dowolnym dniu.
Owszem gospodarka hormonalna ma wpływ na wygląd gruczołu sutkowego (każda kobieta może sama zauważyć, że piersi przed krwawieniem miesięcznym robią się pełniejsze, to nic innego jak zgromadzona woda) jednak nie ma to wpływu na możliwość wykrywania nieprawidłowych zmian w sutkach. W drugiej części cyklu piersi są zazwyczaj nabrzmiałe i bolesne, dlatego podczas badania może pojawić się dyskomfort i tylko z tego względu można wybrać inny dzień. Niemniej jednak w sytuacji wykrycia niepokojącego zgrubienia/ guzka lub innego objawu badanie należy wykonać jak najszybciej, niezależnie od dnia cyklu i ewentualnego dyskomfortu.